TUPAMÖLKYN SM-KISOJEN TULOKSET

Tupamölkyssä suomenmestaruuskisoja on järjestetty jo vuodesta 2009 alkaen. Kisat pelataan duppelina eli kahden hengen joukkueina ja sisätiloissa halliolosuhteissa.

SM-TUPAMÖLKKY 2021
7.11.2021 Energiahalli, Lahti

Kisoihin osallistui yhteensä 26 joukkuetta.

1. WESTSTAR (HÄMEENKOSKI/LAHTI)
Joosua Hiljanen, Jake Ropponen

2. KOUKKUPOLVET (HEINOLA)
Pasi Tervala, Timo Hiltunen

3. WOODI (LAHTI)
Topi Vihervaara, Timo Kemppi

4. LIEKIN KETUT (IITTI)
Veikko Ikonen, Taisto Pellikka

5. EST1 (VIRO)
Ragnar Nurmik, Aarne Kauber

6. BOSTBOYS (HOLLOLA)
Martti Rask, Seppo Virlander

7. JEGGU (HOLLOLA)
Toni Rask, Jarmo Rantanen

8. ANSA (HOLLOLA)
Anniina Oksanen, Sakke Oksanen

SM-TUPAMÖLKKY 2020
6.11.2021 Energiahalli, Lahti

Koronapandemian vuoksi siirrettyihin kisoihin osallistui lopulta yhteensä 31 joukkuetta.

1. WOODI (LAHTI)
Topi Vihervaara, Timo Kemppi

2. BILLY BOYS (HÄMEENKOSKI)
Joosua Hiljanen, Jouni Hiljanen

3. KOUKKUPOLVET (HEINOLA)
Pasi Tervala, Timo Hiltunen

4. VETTYNYT HALKO (HOLLOLA)
Ilkka Henrik Horttanainen, Mika Packalen

5. JEGGU (HOLLOLA)
Toni Rask, Jarmo Rantanen

6. LAHDEN KORTTELILIIGA MÖLKKYJAOSTO (LAHTI)
Mari Haasiatarha, Tipi Tuomola

7. MAESTRO (LAHTI)
Jaana Mälkönen, Juhis Mälkönen

8. WESTSTAR (LAHTI)
Marko Lusi, Jake Ropponen

SM-TUPAMÖLKKY 2019
1.11.2019 Energiahalli, Lahti

Mukana kultajahdissa oli yhteensä 51 joukkuetta.

1. OTTOPOJAT (IITTI/LAHTI)
Hannu Laaksonen, Olli Jokinen

2. KOUKKUPOLVET (HEINOLA)
Pekka Pietiläinen, Pasi Tervala

3. KYMILÄISET (KOTKA)
Marko Timonen, Joni Eväkoski

4. EESTI III (TALLINNA)
Riin Hallik, Argo Vörk

5. AAJII (HYVINKÄÄ)
Antti Hämäläinen, Jukka Reinamo

6. JANETZKIN MAJA (HOLLOLA)
Mari Haasiatarha, Jari Haasiatarha

7. ANSA (HOLLOLA)
Anniina Oksanen, Sakke Oksanen

8. JANETZKI AC, DC (HOLLOLA)
Toni Rask, Jarmo Rantanen

SM-TUPAMÖLKKY 2018
3.11.2018 Energiahalli, Lahti

Mukana kultajahdissa oli yhteensä 51 joukkuetta.

1. WOODI (LAHTI)
Toivo Vihervaara, Timo Kemppi

2. JARMO JA HARRI (LAHTI)
Jarmo Loikkanen, Harri Voutilainen

3. JANETZK1 (HOLLOLA)
Marko Lusi, Timo Kari

4. AARJAS (LAHTI)
Aarre Salmensuo, Jaska Nirkko

5. JANETZK1 59 (HOLLOLA)
Leena Jantunen, Tommi Jantunen

6. COBRA (HYVINKÄÄ)
Kai Oksa, Mika Packalen

7. KYMILÄISET (KOTKA)
Joni Eväkoski, Marko Timonen

8. HMS PIENIN TARKKUUS (HELSINKI)
Tony Nyberg, Toni Laakson

SM-TUPAMÖLKKY 2017
4.11.2017 Energiahalli, Lahti

Kisat heitettiin läpi yhteensä 50 joukkueen voimin.

1. SANDELS (NASTOLA)
Lauri Nirkko, Kimmo Nirkko

2. KARHUKOPLA (LAHTI)
Ville Myllylä, Petteri Rajanummi

3. COBRA (HOLLOLA/HYVINKÄÄ)
Kai Oksa, Mika Packalen

4. VIRO (TALLINNA)
Beto Miljand, Märt Niinemägi

5. PARTAHIPLARIT (LAHTI)
Teppo Muhonen, Juhis Mälkönen

6. KOUKKUPOLVET (HEINOLA)
Pasi Tervala, Pekka Pietiläinen

7. KYMILÄISET II (KOTKA)
Japi Eväkoski, Marko Timonen

8. JANETZK1 MAJA (HOLLOLA)
Mari Haasiatarha, Jari Haasiatarha

SM-TUPAMÖLKKY 2016
5.11.2016 Energiahalli, Lahti

Suomenmestaruutta tavoitteli yhteensä 49 joukkuetta.

1. VH (HOLLOLA)
Sanna Koskimaa, Ilkka Horttanainen

2. WOODI (LAHTI)
Toivo Vihervaara, Timo Kemppi

3. KARHUKOPLA VP (LAHTI)
Petteri Rajanummi, Ville Myllylä

4. LIEKIN KETUT (IITTI)
Veikko Ikonen, Taisto Pellikka

SM-TUPAMÖLKKY 2015
21.11.2015 Energiahalli, Lahti

Suomenmestaruutta tavoitteli yhteensä 46 joukkuetta.

1. VETTYNYT HALKO (HOLLOLA)
Sanna Koskimaa, Ilkka Horttanainen

2. WOODI (LAHTI)
Harry Asp, Jake Ropponen

3. JANETZK1N MAJA (HOLLOLA)
Mari Haasiatarha, Jari Haasiatarha

4. TOKA JANETZK1 (HOLLOLA)
Kai Oksa, Tommi Jantunen

SM-TUPAMÖLKKY 2014
15.11.2014 Energiahalli, Lahti

Kesken talven pimeyden hallin valoon ja lämpöön oli kokoontunut kisailemaan yhteensä 28 joukkuetta.

1. WOODIN PALIKAT (LAHTI)
Topi Vihervaara, Timo Kemppi

2. DDH AURINKOISET (HOLLOLA)
Sanna Koskimaa, Ilkka Horttanainen

3. ORVOKIN OSUMA (LAHTI)
Harry Asp, Jake Ropponen

4. JANETZK1N MAJA (HOLLOLA)
Mari Haasiatarha, Jari Haasiatarha

SM-TUPAMÖLKKY 2013
26.10.2013 Energiahalli, Lahti

Loppusyksyn pahinta mölkynnälkää oli saapunut tyydyttämään yhteensä 21 joukkuetta.

1. HEINOLAN B-RAPPU (HEINOLA/LAHTI)
Pasi Tervala, Antton Soini

2. VETTYNYT HALKO (HOLLOLA)
Sanna Koskimaa, Ilkka Horttanainen

3. JANETZK1 59 (HOLLOLA)
Leena Jantunen, Tommi Jantunen

4. SANDELS (NASTOLA)
Jaska Nirkko, Late Nirkko

SM-TUPAMÖLKKY 2012
24.11.2012 Messilän Markkinaravintola, Hollola

Janetzk1 ry:n järjestämiin kisoihin osallistui yhteensä 32 joukkuetta.

1. EESTI (TALLINNA)
Aarne Kauber, Märt Niinemägi

2. VETTYNYT HALKO (HOLLOLA)
Sanna Koskimaa, Ilkka Horttanainen

3. HEINÄHATUT (LAHTI)
Aarre Salmensuo, Antton Soini

4. CSKA MIGHTY DUCKS (HYVINKÄÄ)
Miro Koivisto, Antti Hämäläinen

SM-TUPAMÖLKKY 2011
19.11.2011 Messilän Markkinaravintola, Hollola

Janetzk1 ry:n järjestämiin kisoihin osallistui yhteensä 24 joukkuetta.

1. SM-KULTAA (LAHTI)
Suvi Soini, Tero Nikki

2. SM-HOPEAA (HOLLOLA)
Ville Laine, Janne Kuusela

3. SM-PRONSSIA (HOLLOLA)
Leena Jantunen, Tuomo Jantunen

4. NELJÄS SIJA (VANTAA)
Heli Hänninen, Tuomas Harju

SM-TUPAMÖLKKY 2010
13.11.2010 Energiahalli, Lahti

Kullasta ja kunniasta kamppaili yhteensä 31 joukkuetta.

1. EESTI (TALLINNA)
Märt Niinemägi, Aarne Kauber

2. PUUHAPUSSI (HELSINKI)
Heli Hänninen, Tuomas Harju

3. KIPEET UKKELIT (LAHTI)
Joni Tuomola, Tipi Tuomola

4. VILLE&VALLATON (HOLLOLA)
Timo Kari, Ville Laine

SM-TUPAMÖLKKY 2009
17.10.2009 Hannunsali, Lahti

Kautta aikojen ensimmäisiin tupamölkyn suomenmestaruuskisoihin osallistui yhteensä 17 joukkuetta.

1. KEIJU (LAHTI)
Keijo Anttila ja Juha Keinonen

2. PIRTIN TIKKA A (HOLLOLA)
Jari Laine, Anssi Juselius

3. MÖYSÄN MESUT (LAHTI)
Harri Voutilainen, Imi Loikkanen

4. VIKA JANETZK1 (HOLLOLA)
Esa Kemppainen, Jyrki Ahonen

Kuvia galleriassa »