MÖLKYN SM-NELURIN TULOKSET

Mölkyn nelurissa kilpaillaan nelihenkisin joukkuein. Nelurin SM-kisat pelattiin alunperin vuosina 2001–2003, jonka jälkeen kilpailu sai myös MM-tittelin. Nykymuotoisena SM-kisana neluri teki paluun arvokisakalenteriin vuonna 2016.

SM-NELURI 2022
11.6.2021 Mahlu

Mahlun Mölkkääjät ry:n järjestämiin kisoihin osallistui yhteensä 14 joukkuetta.

1. EH (LAHTI)
Timo Hiltunen, Harry Asp, Timo Kemppi, Jake Ropponen

2. TEAM TAPPARA (LAHTI)
Jouko Kallio, Ilkka Horttanainen, Susanne Kallio, Sakari Yrjänheikki

3. TEAM LOKKI (HOLLOLA)
Marko Lusi, Tiina Saavalainen, Jari Haasiatarha, Jaakko Räsänen

4. KAATOKUKSA (HEINOLA)
Kari Järvinen, Pekka Pietiläinen, Markku Vinni, Kai Oksa

5. EESTI
Vahur Kölvart, Alger Jöras, Aarne Kauber, Ragnar Nurmik

6. MAESTRO (LAHTI)
Teppo Muhonen, Petteri Rajanummi, Juhis Mälkönen, Jaana Mälkönen

7. KYMILÄISET (KOTKA)
Marko Timonen, Joni Eväkoski, Pasi Tervala, Taisto Pellikka

8. MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT 1 (MAHLU)
Veli-Pekka Halmila, Jyrki Harju, Esa Oikari, Yrjö Soidinmäki

SM-NELURI 2021
3.7.2021 Mahlu

Mahlun Mölkkääjät ry:n järjestämissä kisoissa hellettä uhmasi ja mestaruudesta kamppaili yhteensä 16 joukkuetta.

1. LOKKI (HOLLOLA)
Jari Haasiatarha, Tiina Saavalainen, Marko Lusi, Jaska Räsänen

2. SENAATTORIN POJAT (MAHLU)
Vellu Halmila, Esa Oikari, Yrjö Soidinmäki, Jyrki Harju

3. WOODI (LAHTI)
Tili Kemppi, Timo Hiltunen, Harry Asp, Jake Ropponen

4. LIEKINHEITTÄJÄT (IITTI)
Juhani Tojkander, Hannu Laaksonen, Markku Rytkölä, Jorma Lintukangas

5. KYMILÄISET (KOTKA)
Japi Eväkoski, Joni Eväkoski, Erppa Eronen, Antti Hämäläinen

6. KIPEET UKKELIT (LAHTI)
Tipi Tuomola, Sari Kivimäki, JJ Lehto, Harri Rimpilä

7. KAAMEET APINAT (LAHTI)
Arttu Ruhanen, Ile Korpela, Ato Niemi, Matti Petäjä-Suvanto

8. TEAM TAPPARA (LAHTI)

SM-NELURI 2020
8.8.2020 Suomenlinna, Helsinki

Helsingin Mölkkyseura HMS ry:n järjestämiin kisoihin osallistui yhteensä 34 joukkuetta.

1. JANETZKI (HOLLOLA)
Jari Haasiatarha, Marko Lusi, Jaakko Räsänen, Tero Nikki

2. WOOD PUB (LAHTI)
Timo Kemppi, Timo Hiltunen, Harry Asp, Jake Ropponen

3. COBRA (HYVINKÄÄ)
Sanna Koskimaa, Mika Packalen, Kim Sundström, Ilkka Horttanainen

4. MAINOSPAITA XL (LAHTI)
Pekka Lintunen, Keijo Anttila, Janne Lintunen, Matti Lehtonen

5. PAKKA (LAHTI)
Rame Rantanen, Aarre ”Irwin” Salmensuo, Tiina Saavalainen, Marku Hänninen

6. LASVEL (LAHTI)
Risto Niemi, Aija Hyttinen, Markku Mäntysalo, Petri Ahtola

7. KAAMEET APINAT II (LAHTI)
Arttu Ruhanen, Joonas Hakala, Mauri ”Moukari” Munne, Tupe Laitinen

8. HMS CREATIO EX-NIHILON (HELSINKI)
Toni Laakso, Jukka Mäntylä, Juha Hammaren, Ari Vettenranta

SM-NELURI 2019
3.8.2019 Sveitsin kenttä, Hyvinkää

Kilpailut järjesti yhteisvoimin Fipa ry ja Cobra ry.

1. WOOD PUB (LAHTI)
Joni Eväkoski, Harry Asp, Timo Kemppi, Jake Ropponen

2. HMS IV A (HELSINKI)
Ari Vettenranta, Jukka Mäntylä, Juha Hammaren, Toni Laakso

3. VETTYNYT HALKO (HOLLOLA)
Sanna Koskimaa, Ilkka Henrik Horttanainen, Matti Lehtonen, Timo Hiltunen

4. JANETZKI DREAM TEAM (HOLLOLA)
Marko Lusi, Pauli Kirves, Pekka Lintunen, Hannu Laaksonen

5. HARJAVALLAN HAKA (HARJAVALTA)

6. HMS FUGE (HELSINKI)

7. KÖMÖ-03 KETUT (KÖYLIÖ)

8. JANETZKI MAJAKKA (HOLLOLA)

SM-NELURI 2018
4.7.2018 Kotka

Kilpailut järjesti Kaakon Sähly-07 ry ja niihin osallistui yhteenstä 24 joukkuetta.

1. JANETZK1 DREAM TEAM (HOLLOLA)
Hannu Laaksonen, Pauli Kirves, Pekka Lintunen, Marko Lusi

2. COBRA (HYVINKÄÄ)
Mika Packalen, Kai Oksa, Kim Sundström, Joni Eväkoski

3. CLUB CHICAGO (LAHTI)
Jaakko Räsänen, Sinikka Irri, Keijo Anttila, Markku Vinni

4. BILLY BOYS (HÄMEENKOSKI)
Tiia Hiljanen, Joosua Hiljanen, Jouni Hiljanen, Antti Haapanen

5. KONNA & KOUKKU (LAHTI)
Antton Soini, Suvi Soini, Timo Hiltunen, Kimmo Leppänen

6. KAAMEET APINAT (LAHTI)
Ato Niemi, Ville Tähkänen, Ilkka Korpela, Teemu Tiainen

7. TEHO (LAHTI)
Jaana Mälkönen, Juha Mälkönen, Teppo Muhonen, Petteri Rajanummi

8. VETTYNYT JANETZK1 (HOLLOLA)
Sanna Koskimaa, Ilkka Horttanainen, Tommi Jantunen, Leena Jantunen

SM-NELURI 2017
12.8.2017 Lahti

Lahden Tanhuujat ry:n järjestämissä kisoissa kultamitaleja tavoitteli peräti 64 eri joukkuetta.

1. JANETZK1 TPHJ (HOLLOLA)
Hannu Laaksonen, Pauli Kirves, Joonas Soini, Toivo Vihervaara

2. CLUB CHICAGO (LAHTI)
Jaakko Räsänen, Sinikka Irri, Mika Kyyhkynen, Markku Vinni

3. WOODI (LAHTI)
Pasi Tervala, Harry Asp, Timo Kemppi, Jake Ropponen

4. KAAMEET APINAT (LAHTI)
Ato Niemi, Ville Tähkänen, Ilkka Korpela, Joonas Hakala

SM-NELURI 2016
6.8.2016 Lahti

Huimat 64 joukkuetta mitteli keskenään paluun arvokisakalenteriin tehneisssä nelurin SM-kisoissa, joiden järjestelyistä vastasivat Etelä-Hämeen Nuorisoseurat ja Lahden Tanhuujat.

1. MAINOSPAITA (LAHTI)
Pekka Lintunen, Kimmo Leppänen, Keijo Anttila, Timo Hiltunen

2. WOODI (LAHTI)
Jake Ropponen, Ville Petäjämäki, Pasi Tervala, Timo Kemppi, Harry Asp

3. HMS NUEVO BUENO (HELSINKI)
Toni Laakso, Marko Lusi, Juha Hammaren, Jukka Mäntylä

4. TEAM REFLA (LAHTI)
Pauli Kirves, Jorma Saksola, Matti Liikanen, Pertti Nummi, Kirsi Kirves

SM-NELURI 2003
2.8.2003, Lahti

Kautta aikojen kolmannet SM-kilpailut.

1. HÄRKÄVEHMAAN PULLISTUS (HYVINKÄÄ)
Juhani Suvanto, Jussi Heinonen, Petri Karihuhta, Kari Päärilä

2. TEAM KAATAJAT (LAHTI)
Kari Lindström, Jari Lindström, Jouni Jukkala, Kalevi Lehtinen

3. MÖLKKY-ELMOT (LAHTI)

Pentti Pakarinen, Auvo Kuitunen, Jari Ylioja, Timo Riihikoski

4. BLÄKKÄRIT (LAHTI)

Jani Autio, Jyrki Ryttäri, Ari Ojansivu, Markus Autio

Kuvia galleriassa »
Kaikki tulokset »

SM-NELURI 2002
27.7.2002 Vesijärven satama, Lahti.

Kautta aikojen toisissa SM-kisoissa oli mukana 69 joukkuetta.

1. TYKKIKYLÄN MÖLKKY (FORSSA)
2. KAAKON KAATO (LAHTI/NASTOLA)
3. GRAND SLAM (LAHTI)
4. MAAHISET (LIPERI)


Kaikki tulokset »

SM-NELURI 2001
28.7.2001 Vesijärven satama, Lahti

Ensimmäisiin SM-kisoihin osallistui yhteensä 48 joukkuetta.

1. TEAM KAATAJAT (LAHTI)
2. IMMILÄN NUORISOSEURA (NASTOLA)
3. MAAHINEN (LIPERI)
4. KELLARI PUB I (HOLLOLA)