MÖLKYN EM-KISOJEN TULOKSET

Ulkona järjestettävien Mölkyn EM-kilpailut pelataan trippelinä eli joukkue koostuu kolmesta pelaajasta sekä yhdestä mahdollisesta vaihtopelaajasta. Hallikilpailuissa pelimuotona on duppeli. Mölkyn euroopanmestaruudesta on pelattu vuodesta 2014 lähtien. 

EM HALLIMÖLKKY 2022
12.-13.3.2022 Kuressaare, Viro

Turnaukseen osallistui yhteensä 46 joukkuetta.

1. YANN&BRUNO (RANSKA)
Bruno Boulay, Yann Rayjal

2. ERITÖÖD (VIRO)
Urmas Berkmann, Hanno Voole

3. PANNUPOJAT (SUOMI)
Yrjö Soidinmäki, Veli-Pekka Halmila

4. DAGO FOXES (VIRO)
Urmas Mikk, Ruudi Väärtnõu

5. TEAM LOKKI (SUOMI)
Marko Lusi, Joosua Hiljanen

6. COBRA (SUOMI)
Mika Packalen, Kim Sundström

7. ZONDET (SUOMI)
Heli Soidinmäki, Ritva Vanhala

8. HMS TERASSIMÖLKKY (SUOMI)
Antti Hautapakka, Jouni Nieminen

Kaikki sijoitukset »

EM MÖLKKY 2021
17.-18.7.2021 Kotka, Suomi

Euroopan mestaruudesta miteltiin 40 joukkueen kesken Arto Tolsa Areenalla osana Mölkyn Hyperviikonloppua.

1. MÖLK YOUR WOLRD (SUOMI, RANSKA, PUOLA)
Antti Hämäläinen (C), Oli Good, Jan Sekowski

2. KYMILÄISET (SUOMI)
Marko Timonen (C), Jari Eronen, Joni Eväkoski

3. MAHLU 1 (SUOMI)
Veli-Pekka Halmila (C), Esko Valtamäki, Jyrki Harju

4. COBRA (SUOMI)
Kim Sundström (C), Mika Packalen, Ilkka Horttanainen

Kuvia galleriassa »

EM HALLIMÖLKKY 2020
11.3.2022 Kuressaare, Viro

Turnaukseen osallistui yhteensä 40 joukkuetta. Koronapandemian takia siirtynyt turnaus päästiin pelaamaan vuoden 2022 EM-hallikisojen yhteydessä.

1. BRUNO&YANN (RANSKA)
Bruno Boulay, Yann Rayjal

2. A-TEAM (VIRO)
Argo Võrk, Alger Jõras

3. VALLU (VIRO)
Valeri Filipenko, Urmas Mikk

4. MEGAMANIT (SUOMI)
Antton Soini, Antti Hämäläinen

5. EMKL (VIRO)
Märt Niinemägi, Vahur Kõlvart

6. SAAREMAA (VIRO)
Jaanus Raamat, Ragnar Nurmik

7. JANETZKIN MAJA (SUOMI)
Mari Haasiatarha, Jari Haasiatarha

8. LASVEL (SUOMI)
Aija Hyttinen, Risto Niemi

Kaikki sijoitukset »

EM MÖLKKY 2020
26-27.9.2020 Zruč nad Sázavou, Tsekki

Koronapandemian vuoksi kilpailuihin osallistui 27 joukkuetta, joista suurin osa isäntämaasta.

1. MÖLKKAHOLICS (TSEKKI)
Karel Drahota, Michaela Náhlovská, David Žamboch

2. SSZ (TSEKKI, RANSKA)
Stanislav Ozimý, Miroslav Jindříšek, Oli Good

3. LOBE STAR (TSEKKI)
Milan Louda, Libor Rambousek, Radek Louda

4. MAMAJA (TSEKKI)
Martin Blaheta, Martin Ocásek, Růžena Valášková

EM MÖLKKY 2019
6. – 7.7.2019 Kotka, Suomi

Kaakon Sähly -07 ry:n järjestämiin kilpailuihin osallistui yhteensä 46 joukkuetta.

1. WOOD PUB (SUOMI)
Timo Kemppi, Jake Ropponen, Harry Asp

2. VETTYNYT HALKO (SUOMI)
Ilkka Horttanainen, Sanna Koskimaa, Timo Hiltunen

3. JANETZK1 DREAM TEAM (SUOMI)
Marko Lusi, Hannu Laaksonen, Pauli Kirves

4. VALLU (VIRO)
Urmas Berkmann, Honno Voole, Valeri Filipenko

5. ESTONIA MÖLKKY TEAM (VIRO)
Alger Jõras, Argo Võrk Ragnar Nurmik, Riin Hallik

6. KYMILÄISET (SUOMI)
Marko Timonen, Jarno Eväkoski, Joni Eväkoski

7. HMS TRIBLE TROUBLE (SUOMI)
Toni Laakso, Juha Hammaren, Jukka Mäntylä, Marko Rojo

8. KAAMEET APINAT 1 (SUOMI)
Atte Niemi, Ilkka Korpela, Teemu Tiainen, Ville Tähkänen

EM HALLIMÖLKKY 2019
29.3.-30.3.2019 Tallinna, Viro

Eestin Mölkkyliiton järjestämiin hallikisoihin osallistui yhteensä 72 joukkuetta.

1. PACOSIN TOROT (SUOMI)
Pauli Kirves, Pekka Lintunen

2. JANETZK1 JT (SUOMI)
Jari Haasiatarha, Timo Hiltunen

3. NAHKEET NAPPULAT (SUOMI)
Jaakko Räsänen, Antton Soini

4. COBRA CSKA (SUOMI)
Miro Koivisto, Mika Packalen

5. KYMILÄISET (SUOMI)
Marko Timonen, Joni Eväkoski

6. WOOD PUB (SUOMI)
Timo Kemppi, Harry Asp

7. MÖLK YOUR WORLD (SUOMI, RANSKA)
Antti Hämäläinen, Oli I. Good

EM MÖLKKY 2018
21.7.-22.7.2018 Tsekki

Tsekin Mölkkyliiton järjestämissä kisoissa himoittua titteliä tavoitteli yhteensä 38 joukkuetta.

1. KYMILÄISET (SUOMI)
Marko Timonen, Japi Eväkoski, Joni Eväkoski

2. MK LAHTI (SUOMI)
Jake Ropponen, Timo Kemppi, Pasi Tervala, Harry Asp

3. TEHO (SUOMI)
Jaana Mälkönen, Juha Mälkönen, Teppo Muhonen

4. MEN O’MÖLK (SAKSA)
Gisele Kettembeil, Johannes Brelage, Andreas Braun

5. MÖLK YOUR WORLD (RANSKA)
Olivier Lindermayr, Damien Landais, Olivier Allain

6. TOMIRA (TSEKKI)
Tonda Kotrla, Pavel Tisovsky, Radek Kral, Jana Kralova

7) DYNAMO (TSEKKI)
Tomas Lohynsky, Ludek Kvapil, Dan Dragoun

8) ALBI ROOKIES (TSEKKI)
Petra Brezinova, Jiri Brezina, Katerina Mrazova

EM MÖLKKY 2018
17.3.2018 Tallinna, Viro

Kisoissa oli mukana kaiken kaikkiaan 41 eri joukkuetta.

1. JANETZK1 LIT (SUOMI)
Leena Jantunen, Ilkka Horttanainen, Tuomo Jantunen

2. VALLU (VIRO)
Valeri Filipenko, Hanno Voole, Urmas Berkmann

3. MK LAHTI (SUOMI)
Harry Asp, Pasi Tervala, Timo Kemppi

4. KONNA&KOUKKU (SUOMI)
Suvi Soini, Antton Soini, Timo Hiltunen

5. LASVEL (SUOMI)
Risto Niemi, Markku Mäntysalo, Voitto Törnvall, Aija Hyttinen

6. MAHLU I (SUOMI)
Jyrki Harju, Yrjö Soidinmäki, Pentti Autio

7. A-TEAM (VIRO)
Alger Jöras, Ott Kristelstein, Hanno

8. JANETZK1 MAJAKKA(SUOMI)
Jari Haasiatarha, Mari Haasiatarha, Ari Vettenranta

EM MÖLKKY 2017
18.3.2017 Tallinna, Viro

Yhteensä kisoissa oli mukana 40 joukkuetta.

1. CLUB CHICAGO (SUOMI)
Markku Vinni, Jaakko Räsänen, Tiia Hiljanen, Joosua Hiljanen

2. JANETZKIN MAJAKKA (SUOMI)
Mari Haasiatarha, Jari Haasiatarha, Kai Oksa, Sari Pohjalainen  

3. ESTONIA MÖLKKY TEAM (VIRO)
Vahur Kölvart, Aivar Vettik, Rannus Mäsak

4. MAINOSPAITA (SUOMI)
Pekka Lintunen, Keijo Anttila, Janne Lintunen.

5. LASVEL (SUOMI)
6. HMS PERKKAA (SUOMI)
7. JANETZKI LIT (SUOMI)
8. HMS JANETZKI (SUOMI)

EM MÖLKKY 2016
9.4.2016 Tallinna, Viro

Yhteensä kisoissa oli mukana 45 joukkuetta.

1. STADE OLYMPIQUE MÖLKKY (RANSKA)
Julien Freneix, Geoffroy Gourdon, Francois Blard

2. COBRA CSKA (SUOMI)
Kim Sundström, Mika Packalen, Antti Hämäläinen, Miro  Koivisto  

3. EESTI (VIRO)
Märt Niinemägi, Beto Miljand, Aarne Kauber

4. LAHDEN SENIORIT (SUOMI)
Risto Niemi, Aija Hyttinen, Voitto Törnvall

EM MÖLKKY 2015
28.2.2015 Tallinna, Viro

Yhteensä kisoissa oli mukana 40 joukkuetta.

1. OTSAKOOL (VIRO)
Aivar Vettik, Rannus Mäsak, Vahur Kölvart

2. MÖLKKANJOU (RANSKA)
Kevin Martin, Romain Mahot, Philippe Girard, Frangois Blard

3. WOODI (SUOMI)
Jake Ropponen, Harry Asp, Timo Kemppi

4. HMS-MÖLKK YOUR WORLD (SUOMI)
Sami Boman, Olivier Allain, Damien Landais        

EM MÖLKKY 2014
8.3.2014 Tallinna, Viro

Yhteensä kisoissa oli mukana 50 joukkuetta.

1. MC SORSA (SUOMI)
Pekka Lintunen, Keijo Anttila, Joonas Soini

2. OTSAKOOL (VIRO)
Vahur Kölvart, Aivar Vettik, Rannus Mäsak

3. WOOD PUB II (SUOMI)
Eino Laaksonen, Harry Asp, Ville Petäjämäki

4. JANETZKI MAJAKKA (SUOMI)
Mari Haasiatarha, Jari Haasiatarha, Kai Oksa